Kuchnia retro wolnostojąca – czy warto się na nią zdecydować?

Kuchnia retro lub vintage – do jakiego domu pasuje i jak ją zaaranżować?

Nie da się ukryć, że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, nawet jeżeli szczególnie dużo nie gotujemy. Potrzebujemy, aby była w pełni przemyślana i funkcjonalna – to oczywiste. Jednak w coraz większej ilości przypadków zaczynamy również zwracać uwagę na to, jak urządzone jest to pomieszczenie oraz w jaki styl można je wpisać. Jednym z aktualnie najbardziej popularnych wariantów jest kuchnia w stylu vintage, czyli połączenie nowoczesnego wnętrza z dodatkami charakterystycznymi dla poprzednich epok.

  1. O co chodzi w stylu vintage?
  2. O co chodzi w stylu retro?
  3. Płyta do zabudowy a kuchnia wolnostojąca – jaką warto wybrać?
  4. Do jakiego domu pasuje kuchnia w stylu vintage lub retro?

Kuchnia vintage – O co chodzi w stylu vintage?

Styl vintage wkradł się do naszych domów całkiem niedawno, jednak robi niemałą furorę. Jest to wyjście idealne dla osób, które z jednej strony lubią nowoczesny, energooszczędny i estetyczny sprzęt AGD, a z drugiej lubują się w delikatnej kolorystyce oraz meblach i dodatkach przywodzących na myśl lata 50., 60. czy 70. ubiegłego stulecia. Dużym plusem aranżacji tego typu jest również fakt, że może być ona dobrana pod absolutnie każdy budżet – bez problemu będziemy w stanie wyposażyć kuchnię vintage czy kuchnię retro za naprawdę dużą kwotę, ale z drugiej strony przy niewielkich finansach również nie będzie stanowiło to większego problemu.

Kuchnia retro – O co chodzi w stylu retro?

Kuchnia retro również będzie nawoływała swoimi motywami i dekoracjami do lat 50., 60. lub 70. XX wieku. W przeciwieństwie to stylu vintage są to jednak znacznie mocniejsze tony, bogactwo wzorów, a także intensywne barwy. Wybór takiej aranżacji jest polecany osobom lubiącym bardzo zróżnicowany design, nie bojącym się eksperymentów i chcącym połączyć nowoczesne wyposażenie ze wzorami i pstrokatymi barwami charakterystycznymi dla wspomnianych czasów.  Jeżeli marzy nam się kuchnia retro, powinniśmy zadbać nie tylko o malowanie ścian, wzorzystą zastawę czy intensywnie kolorowe dodatki – dobrze jest pamiętać także o dopasowanych pod względem designu sprzętach, jak kuchenka, lodówka czy armatura. „Analogowe” pokrętła czy żeliwne kratki nad palnikami mogą być tym elementem kuchni, która podkreśli jej retro wystrój.

Płyta do zabudowy a kuchnia retro wolnostojąca – jaką warto wybrać?

W momencie wyposażania kuchni w końcu staniemy przed wyborem: czy decydujemy się na płytę do zabudowy, czy kuchenkę retro wolnostojącą. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jednym z największych atutów kuchenek retro wolnostojących jest jej uniwersalność. Nie musimy dokładać dookoła mebli robionych na wymiar, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, jak i daje nam większe pole do popisu – szczególnie w wypadku, gdybyśmy chcieli wymienić model na inny. Z kolei płyta do zabudowy jest bardzo eleganckim rozwiązaniem, szczególnie dobrze sprawdzającym się w średniej lub małej kuchni, gdzie zależy nam na zachowaniu jak największej ilości miejsca na inne rzeczy. Wiele modeli godnych uwagi, zarówno z jednej jak i drugiej grupy, znajdziesz na stronie: lofra.pl/kuchnie-wolnostojace.

Do jakiego domu pasuje kuchnia w stylu vintage lub retro?

Kuchnia w stylu vintage i retro to idealne rozwiązania dla osób, które chcą utrzymać jeden motyw przewodni w aranżacji wszystkich pomieszczeń w domu. Style ten łączą ze sobą nowoczesność i niezawodność współczesnych sprzętów z wizualnym nawiązaniem do dawnych trendów w projektowaniu. Będzie to świetny wybór dla tych z nas, którzy lubią odważne podejście do wystroju wnętrz, ale również znają historię designu i mają zamiłowanie do odtwarzania i nadawania blasku dawnym nurtom.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ