fot. botland.com.pl

Dzisiejszy rynek obfituje w coraz nowsze technologie dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Z każdą chwilą na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na wykształconych inżynierów potrafiących projektować i obsługiwać nowe technologie. Uczelnie techniczne przyjmują zdolnych studentów i starają się sprostać zadaniu zachęcania młodych ludzi do rozwijania pasji do technologii. Jeżeli tylko chcesz, możesz podjąć trud zdobycia umiejętności w dziedzinie elektroniki i technologii cyfrowych. Jednak niezależnie od tego, skąd będzie pochodziła Twoja wiedza – potrzebujesz również praktyki.

Wyposażenie elektroniczne – czego potrzebujesz, aby zacząć?

Na początku warto, abyś zdecydował się na konkretny tryb nauki. Jeżeli będzie to komercyjny kurs oparty na lekcjach wideo, materiałach edukacyjnych i ćwiczeniach, prawdopodobnie zostanie tam wyszczególnione, czego będziesz potrzebował do wykonania konkretnych zadań. Na rynku dostępne są zestawy kursów oraz dedykowane im akcesoria, które możesz łatwo nabyć w odpowiednich sklepach.

Dla osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z elektroniką czy robotyką, a chciałaby zacząć się uczyć, doskonale sprawdzą się na przykład materiały zamieszczane na stronie internetowej Forbot. To miejsce, gdzie można znaleźć duży wybór znakomicie przygotowanych kursów edukacyjnych. Dotyczą one szeroko rozumianej tematyki elektroniki oraz robotyki i są przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Kolejnym atutem Forbota jest fakt, że współpracuje ze znanym sklepem internetowym, który oferuje wyposażenie elektroniczne – Botland. Z łatwością możesz znaleźć tam zestawy przygotowane specjalnie do wykorzystania podczas wykonywania zadań z kursami Forbot.

W tym samym sklepie oferowane są na przykład zestawy prototypowe dla płytek rozwojowych Raspberry Pi – znajdziesz tam na przykład płytkę stykową, przewody połączeniowe oraz różnego rodzaju części elektroniczne. To znakomite rozwiązanie, które na początek nie wymaga umiejętności lutowania i posługiwania się lutownicą, a umożliwia poznanie i naukę podstaw elektroniki w praktyce. Możesz potem skorzystać z szerokiej oferty lutownic i akcesoriów do nich przeznaczonych.

Dostępne są tam również specjalnie przygotowane zestawy dla osób niewyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, czego dokładnie potrzebują. Do nauki lutowania najlepiej sprawdzi się zwyczajna lutownica kolbowa, cyna, odsysacz lub plecionka, pęseta czy podstawka na lutownicę.

Minikomputery jako droga do najbardziej zaawansowanych urządzeń

Warto wspomnieć także o minikomputerach – to doskonałe narzędzia zarówno dla początkujących, jak i dla osób posiadających obszerną wiedzę z zakresu elektroniki cyfrowej. Stanowią doskonałą podstawę nie tylko do nauki, ale również do budowania nowych urządzeń lub całych systemów. Minikomputer to płytka drukowana z mikroprocesorem oraz serią wbudowanych niewielkich urządzeń, czujników i wyprowadzeń. Może on pracować jak zwyczajny komputer – łatwo podłączysz do niego monitor, klawiaturę i mysz oraz wykonasz na nim takie same zadania, jak na laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Niewielkie rozmiary pozwalają wykorzystać go w praktycznie każdych warunkach. Po wgraniu odpowiednio napisanego programu może służyć jako urządzenie wykonujące różnego rodzaju operacje logiczne mające wpływ na fizyczne zachowanie robota lub jako centrum sterowania inteligentnym budynkiem – możliwości jest wiele. Jednym z najpopularniejszych na świecie przykładów jest seria płytek rozwojowych Raspberry Pi (również dostępna w Botlandzie).

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ