Czy światło LED może być niezdrowe?

Żarówki LED cieszą się dużą popularnością, lecz zdania na ich temat są podzielone. Z jednej strony wskazuje się na ich energooszczędność i trwałość, z drugiej zaś na negatywny wpływ światła ledowego na nasze zdrowie. Ile w tym prawdy?

Rodzaj oświetlenia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację. Jego barwa i natężenie, mogą pobudzać do działania, lub wręcz przeciwnie – wprowadzać senną atmosferę.

Kolor ma znaczenie

Dla ludzkich oczu najzdrowsze jest światło o barwie podobnej do słonecznego. Na opakowaniach żarówek widnieje taka informacja – wyrażona jest Kelwinach (K). Im wyższa wartości, tym zimniejszy odcień światła. Ciepłe światło to wartości na poziomie 2700-3500K. Do tego mamy jeszcze oznaczenia literowe: WW to światło ciepło-białe, W białe, CW chłodno-białe, D dzienne.

Różnice między żarówkami

Tradycyjne żarówki dają przyjazne dla naszego wzroku światło ciepłe, żółte i świecą jednolicie. Pobierają jednak najwięcej prądu. Stąd coraz częściej decydujemy się zastąpić je w naszych domach energooszczędnymi żarówkami ledowymi. Są bardziej trwałe, odporne na uszkodzenia i mniej się nagrzewają. Występują również we wszystkich barwach. Z czego więc wynikają zarzuty wobec żarówek LED?

Problemy z oświetleniem ledowym

Do najczęściej wskazywanych problemów z żarówkami LED należy migotanie, które męczy wzrok, powoduje bóle głowy i problemy z koncentracją. Niebieskie światło, z którym mamy do czynienia szczególnie w lampach LED o słabym luminoforze, jest szkodliwe dla dla fotoreceptorów siatkówki. Może to prowadzić do różnych chorób. Oprócz tego w produkcji niektórych diod LED wykorzystywane są szkodliwe substancje takie jak arsen, ołów, nikiel, miedź i inne. Wymienione powyżej problemy nie dotyczą jednak oświetlenia ledowego w ogóle, lecz lamp i żarówek niskiej jakości, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów lub zostały źle zamontowane.

Jakie oświetlenie wybrać?

Kupując żarówki LED, należy wybierać te, które mają znak CE i deklarację zgodności z dyrektywami WE. Uchroni nas to przed szkodliwymi skutkami ubocznymi. Warto zwrócić też uwagę na natężenie. Każdy z nasz słyszał wielokrotnie w dzieciństwie, by nie czytać przy za słabym świetle. Zdecydowanie rzadziej mówi się jednak o tym, że zbyt mocne światło również jest niewskazane do czytania. Przede wszystkim zastanówmy się jednak, zanim sięgniemy po najtańszą żarówkę, czy na pewno aby zaoszczędzić kilka złotych warto narażać swoje zdrowie.

Więcej informacji szukaj na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/czy-zarowki-led-nadaja-sie-do-czytania-technologiczne-mity/

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ