Nowoczesne budownictwo na dużą skalę to beton, szkło i metal. Ten ostatni to oczywiście zbrojenia, ale też rozmaite konstrukcje nośne. Metale wykorzystywane są również jako budulec elementów pomostowych, schodów i balustrad, ogrodzeń oraz części dekoracyjnych.

Bardzo często spotykanym przykładem są kraty pomostowe, znane przede wszystkim jako metalowe wycieraczki do butów. Buduje się z nich jednak znacznie więcej. Mogą służyć jako materiał do budowy całych ciągów komunikacyjnych – zwłaszcza tam, gdzie lita posadzka nie jest wskazana. Kraty pomostowe to także metalowe schody antypoślizgowe, ogrodzenia i elementy chroniące przed zbytnim nasłonecznieniem.

Krata pomostowa składa się z płaskowników nośnych i poprzecznych. Płaskowniki nośne mają za zadanie utrzymywać obciążenie, natomiast poprzeczne łączą te pierwsze ze sobą. Odległość między dwoma sąsiadującymi płaskownikami nośnymi oraz między dwoma poprzecznymi to wielkość oczek. Na końcach płaskowników znajduje się obramowanie.

Istnieje wiele rodzajów krat pomostowych, które różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Rozmaite kraty pomostowe można zamawiać na stronie producenta – https://aloch.pl/.

Na przykład kraty pomostowe zgrzewane produkuje się na zgrzewarkach, które łączą pręty skręcone oraz płaskowniki nośne. Następujące potem ocynkowanie ogniowe daje pewną i solidną ochronę antykorozyjną. Prawidłowo wykonane kraty pomostowe są odporne na każde warunki atmosferyczne.

Z kolei kraty prasowane powstają wyłącznie z płaskowników, przy czym płaskowniki poprzeczne są wciskane w nacięcia płaskowników nośnych. To właśnie te kraty, charakteryzujące się niewielkimi oczkami, wykorzystywane są jako materiał na wycieraczki, sufity podwieszane i ogrodzenia. Niemały wpływ na to ma ich estetyka.

Tam, gdzie ciąg komunikacyjny powinien mieć właściwości antypoślizgowe, stosuje się często kraty serrated. Chodzi o miejsca narażone na śnieg, lód lub oleje i smary. Specjalne wycięcia ząbków w płaskownikach dają w sumie porowatą powierzchnię. Oczka umożliwiają spływanie stopionego śniegu lub lodu, a także wszelkich cieczy, pod konstrukcję.

W zastosowaniach przemysłowych spotykane są natomiast kraty pomostowe ciężkie, które radzą sobie z bardzo dużymi obciążeniami. Takie kraty konieczne są w portach morskich, rzecznych i lotniczych, a także w myjniach obsługujących bardzo ciężkie pojazdy. Mogą być wykonywane także w wersji antypoślizgowej.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ