Strona internetowa. Jakie są etapy powstawania i jakie wiążą się z nią opłaty?

Chcąc założyć stronę internetową liczyć należy się z różnego rodzaju kosztami. Te koszty to między innymi projekt strony, jej zakodowanie, utrzymanie plus dodatkowo ewentualnie obsługa i administracja oraz pozycjonowanie. Jakie opłaty wiążą się z poszczególnymi etapami budowy strony?

Chcąc założyć stronę internetową liczyć należy się z różnego rodzaju kosztami. Te koszty to między innymi projekt strony, jej zakodowanie, utrzymanie plus dodatkowo ewentualnie obsługa i administracja oraz pozycjonowanie. Jakie opłaty wiążą się z poszczególnymi etapami budowy strony?

Utworzenie strony

Tworzenie stron www to proces, który powinien zostać właściwie zaplanowany. Zbudowanie strony internetowej odbywa się w kilku etapach. Ważna jest między innymi analiza potrzeb właściciela strony, analiza konkurencji i fraz kluczowych, do jakich użytkowników strona ma docierać, jakie powinna mieć funkcjonalności. Na podstawie powyższych wykonywany jest brief strony potrzebny do jej wyceny. Cena utworzenia strony to koszt uzależniony od wielu czynników ale decydujące to złożoność projektu, ilość widoków potrzebnych do zaprojektowania przez grafika oraz jej funkcjonalności. To właśnie poszczególne funkcjonalności decydują głownie o cenie. Decydując się na wybór firmy nie należy kierować się głównie ceną bo niestety dobra jakość nie może iść w parze z niską ceną. Koszt prostej strony może się zaczynać od około 3 tys. zł. Nie sposób jednak ocenić ceny maksymalnej., czyli po prosty „sky is the limit”.

Po wybraniu oferty wykonywany jest projekt strony przez grafika dla poszczególnych widoków. Następnie po zaakceptowaniu projektu następuje etap kodowania. Obecnie najczęściej korzysta się z systemów zarządzania treścią czyli CMS tak aby końcowy użytkownik z łatwością mógł sam dokonywać pewnych zmian na stronie. Należy tu jednak pamiętać aby unikać stron nie kodowanych a „stawianych” na gotowych, zakupionych motywach. Tego typu gotowce są bardzo uniwersalne i zawierają bardzo dużo niepotrzebnych funkcjonalności, które znacznie obciążają stronę. Bardzo często są też instalowane bez licencji, a nieaktualizowane do najnowszych wersji mogą po jakimś czasie po prostu przestać działać albo być podatne na ataki wirusami z zewnątrz.

Domena

Mianem tym określa się nazwę strony internetowej zaczynającej się od nazwy głównej a kończącej się na rozszerzeniu czyli na przykład .pl, .com czy .com.pl. Istnieją rozszerzenia przypisane dla danego kraju i domeny funkcjonalne jak .org, .edu czy .gov. Koszt domeny uzależniony jest od tego jakie rozszerzenie wybieramy i oczywiście od miejsca gdzie kupujemy. Decydując się na zarejestrowanie nowej domeny wydamy w przypadku tych najbardziej popularnych rozszerzeń mniej więcej od 1 do 200 złotych za pierwszy rok w zależności od właśnie tych dwóch czynników. Po tym czasie niezbędne będzie uregulowanie opłaty związanej z przedłużeniem abonamentu, która przeważnie waha się od 10 do 200 złotych rocznie. Chcąc kupić domenę używaną na rynku wtórnym można liczyć się z wydatkiem kilku-kilkunastu a czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jej cena uzależniona jest tu między innymi od jej historii oraz popularności danej nazwy.

Kupując domenę warto wybierać rejestratora, u którego cena przedłużenia domeny nie odbiega znacząco od ceny jej rejestracji i unikać przy tym rejestratorów, którzy rozdają domeny za darmo lub za złotówkę.

Serwer czyli hosting

Wynajęcie serwera to kolejny koszt związany z prowadzeniem strony internetowej. To miejsce gdzie fizycznie wgramy pliki strony i ewentualnie bazę danych dla strony jeżeli korzystamy na przykład z jakiegoś systemu do zarządzania treścią np. WordPress. Razem z nim otrzymujemy dostęp do wszystkich narzędzi niezbędnych do jej obsługi oraz zarządzania. Zalicza się do nich również zarządzanie pocztą internetową. Najpopularniejszym rozwiązaniem to wynajem wirtualnego serwera współdzielonego, którego koszty są najmniejsze ze względu na fakt, że jego zasoby współdzieli wiele różnych podmiotów. Koszt najtańszego serwera to około 50 zł rocznie. Warto poszukać opinii na temat firmy, w której chcemy wykupić hosting bo te najpopularniejsze wśród fachowców nie cieszą się zbytnią popularnością.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie w skrócie polega na działaniach mających na celu plasowanie danej strony w wynikach wyszukiwania na jak najwyższej możliwej pozycji na dane frazy kluczowe. Jeżeli szukamy klientów dla naszych produktów lub usług a nasza strona dopiero co postała szanse, że ktoś znajdzie naszą stronę są niewielkie. Dlatego na tym etapie warto skorzystać z firm zajmującymi się tego typu usługami. Pozycjonowanie stron to proces długofalowy a jego koszt uzależniony jest głównie od konkurencji na dane frazy kluczowe. Wybierając firmę, która utworzy nam stronę internetową warto skorzystać z takiej, która zajmuje się również pozycjonowaniem bo strona zostanie zoptymalizowana i zbudowana już z myślą o ustalonych frazach i przyszłym pozycjonowaniu.

Obsługa i administracja

Bardzo rzadko zdarza się aby po powstaniu strony nie wymagała ona zmian czy aktualizacji. Tym bardziej jeżeli zbudowana jest w oparciu o jakiś CMS. Wtedy aktualizacje samego systemu i ewentualnych wtyczek to konieczność. Jeżeli pozwala nam na to czas tego typu prace możemy wykonywać samemu. W przeciwnym razie możemy znaleźć firmę, która będzie to wykonywać za nas. Często jest tak, że obsługa stron internetowych jest powiązana z pozycjonowaniem stron i wykonuje to ta sama firma.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ