Kredyty dla firm – gdzie znaleźć najlepszy?

Aby się rozwijać i skutecznie konkurować na rynku, firmy potrzebują dostępu do środków finansowych. Jedną z możliwości jest kredyt. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, dowiedz się, jak korzystnie wybrać dla siebie kredyt.

Rodzaje kredytów dla firm

Korzystanie przez firmy z zewnętrznych źródeł finansowania, np. banków, jest powszechną praktyką. Modernizacja hali produkcyjnej przedsiębiorstwa, stworzenie nowych stanowisk pracy czy zainwestowanie w szkolenia pracowników – realizacja każdego pomysłu wymaga środków. Oferta banków stworzona z myślą o firmach jest bardzo obszerna. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać m.in. z następujących produktów:

  • kredytu odnawialnego na rachunku firmowym, czyli linii kredytowej. Z przyznanych przez bank środków firma korzysta zgodnie z własnymi potrzebami. Plusem kredytu odnawialnego jest naliczanie odsetek wyłącznie od kwoty, którą firma wykorzystała;
  • kredytu gotówkowego. Zaletą tego produktu jest szeroka dostępność, a także szybki dostęp. W niektórych bankach wniosek o taki kredyt można złożyć drogą elektroniczną;
  • kredytu inwestycyjnego. Dla tego produktu charakterystyczny jest długi okres spłaty – może wynosić nawet 20-30 lat. Za pomocą kredytu inwestycyjnego firma może zbudować nową siedzibę czy halę produkcyjną.

Szeroki wybór kredytów dla firm sprawia, że każdy przedsiębiorca poszukujący zewnętrznego źródła finansowania może wybrać produkt najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Z drugiej strony szeroka oferta to kłopot z porównaniem dostępnych produktów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla firmy?

Twoja firma potrzebuje dodatkowych środków, aby się rozwijać? Gdy zapada decyzja o sięgnięciu po kredyt, pozostaje wybrać najlepszą ofertę. W pierwszej kolejności powinieneś określić rodzaj kredytu. Dlaczego? Kredyt inwestycyjny jest przyznawany na innych warunkach niż np. gotówkowy. W przypadku tego drugiego nie będziesz potrzebował wkładu własnego.

Istotną kwestią są również koszty kredytu. Składają się na nie zarówno oprocentowanie, jak i prowizja banku. W przypadku oprocentowania mowa o stałej marży banku i stawce zmiennej (np. WIBOR przy kredytach udzielonych w PLN). Stała marża jest ustalana przez bank indywidualnie dla każdego klienta, dlatego też można i warto ją negocjować. Niektóre banki proponują klientom niższą marżę, ale wymagają lojalności – klient musi korzystać z innych oferowanych przez nie produktów, np. kont bankowych.

Przy porównywaniu kosztów ważna jest też prowizja banku. To jednorazowa opłata, której można uniknąć. Wiele banków organizuje ograniczone czasem promocje lub proponuje klientom skorzystanie z dodatkowych produktów będących w ich ofercie.

Kosztem związanym z korzystaniem z kredytu często jest też ubezpieczenie. Przykładowo w przypadku kredytów udzielanych pod hipotekę, klient płaci za ubezpieczenie do czasu zabezpieczenia przez bank swoich roszczeń na hipotece nieruchomości.

Jak porównać oferowane kredyty?

Na polskim banku działa kilkanaście banków, a każdy z nich ma w ofercie co najmniej jeden kredyt przeznaczony dla firm. Jak zatem wybrać najkorzystniejszy dla siebie produkt? Rozwiązaniem może być ranking kredytów dla firm. To alternatywa dla samodzielnego poszukiwania informacji o poszczególnych produktach na stronach banków.

Rankingi kredytów dla firm można znaleźć m.in. w serwisach tematycznych. Z punktu każdej osoby zainteresowanej zaciągnięciem kredytu to bardzo wygodne rozwiązanie. Aktualne zestawienie pozwala szybko zorientować się w aktualnie oferowanych przez banki kredytach dla firm. Co więcej, dobre zestawienie obejmuje również szereg informacji o poszczególnych produktach – poznać można m.in. maksymalną wysokość kredytu i termin płatności.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ