Od abrewiacji do wersalików – popularne terminy drukarskie

Zlecasz usługi drukarskie? Jeśli tak, podczas rozmowy z konsultantem mogą Cię zaskoczyć rozmaite terminy pochodzące prosto z języka charakterystycznego dla branży poligraficznej. Chcesz mieć pewność, że wiesz, o czym mowa? Wyjaśniamy najważniejsze terminy stosowane w nowoczesnym świecie drukarskim.

Język drukarski, jak każdy profesjolekt, rządzi się swoimi prawami. Choć Ty, jako klient, nie musisz znać wszystkich specjalistycznych terminów, warto poznać te podstawowe, aby móc profesjonalnie przeprowadzić rozmowę. Oto one.

Font, krój i czcionka

Wydaje Ci się, że powyższe pojęcia oznaczają dokładnie to samo? Choć w potocznym języku różnice pomiędzy nimi wydają się niezauważalne, każde z nich niesie za sobą inne znaczenie. Krój pisma to komplet liter oraz znaków o jednolitych cechach charakterystycznych. Font to jego zapis w formie cyfrowej (a więc to właśnie fonty stosuje się we wszystkich programach tekstowych i graficznych). A czcionka? Dzisiaj właściwie jest już niewykorzystywana, ponieważ ręczny skład druku zastąpiliśmy cyfrowym. Czcionki zaś to materiał zecerski – metalowy prostopadłościan, który niczym stempel przenosił wybrany krój pisma na papier.

Pozostając w kręgu słów związanych z kształtem i rozmiarem liter, warto jeszcze wspomnieć pojęcia takie jak:

  • kursywa – pochyły druk (nazywany czasem italikami),
  • wersaliki – a więc czcionki dużych liter alfabetu w danym kroju pisma (nazywane często potocznie „drukowanymi literami”),
  • garnitur pisma – to komplet pism jednego kroju w różnych wersjach: standardowej, pochylonej i pogrubionych (w wielu stopniach).

Łamanie i skład druku

Przygotowanie treści artykułów czy katalogu do druku w zwykłym edytorze tekstu nie wystarczy. Muszą zostać jeszcze zostać złożone i złamane. Czym jest samo łamanie druku? To formowanie kolumn książki lub czasopism – najczęściej według makiet wydawniczych.

Składając treści do druku, zwraca się uwagę na to, aby tekst i zdjęcia prezentowały się jak najbardziej estetycznie na papierze. Dlatego istotne są m.in.:

  • abrewiacja – a więc zastosowanie skrótów po to, aby poszczególne kolumny druku lepiej się prezentowały,
  • kerning – a więc wyregulowanie światła pomiędzy poszczególnymi literami w słowie,
  • spady – a więc zadrukowany obszar arkusza, który zostanie odrzucony w wyniku cięcia, w tym sztancowania (to ważne przy określenie formatu brutto i netto arkusza – ten pierwszy jest liczony ze spadami, drugi – bez).

Drukowanie

Również na etapie drukowania stosuje się rozmaite terminy określające zastosowane technologie. Przede wszystkim warto znać różnice pomiędzy poszczególnymi typami druku: cyfrowym a offsetowym (bardziej precyzyjnym, ale droższym) – dobre drukarnie, takie jak OpenPrint.pl korzystają z obu, w zależności od specyfiki oczekiwań klienta.

Drukarnie, aby wydrukować Twój projekt, będą potrzebowały najczęściej pliku otwartego, a więc zapisanego w natywnym formacie programu graficznego, a sam wydruk powstanie w modelu kolorów RGB, CMYK lub Pantone.

Pamiętaj: jeśli nie do końca masz pewność, o czym mówi do Ciebie konsultant, nie wahaj się i dopytaj. Specjaliści wyjaśnią Ci nawet najbardziej zawiłe terminy, a co najważniejsze – wykonają wydruk zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ