O czym należy pamiętać w pracy programisty?

Proces programowania związany jest z wieloma aspektami. Należy mieć je na uwadze, aby każda linijka kodu, która wyjdzie spod ręki programisty, spełniała swoje zadanie. Pamiętać o tym muszą zarówno początkujący, jak i zaawansowani adepci branży IT.

W niniejszym artykule zostaną przedstawione wskazówki, które pomogą programiście w możliwie jak najbardziej efektywnej pracy, przy jednoczesnym minimalizowaniu ewentualnych uchybień.

Planuj każde działanie

W trakcie kariery każdego programisty z pewnością nastał moment zastoju, spowodowanego brakiem pomysłu. Może również dojść do sytuacji, w której koncepcja na papierze wydaje się prawidłowa, a w praktyce wymaga poświęcenia zbyt wielkiej ilości czasu lub umiejętności. Jednak najczarniejszy scenariusz zakłada stworzenie projektu, który po analizie nie działa zgodnie z oczekiwaniami.

Aby się przed tym ustrzec, warto planować każde programistyczne działanie w trakcie tworzenia programu. Pierwsze powinno dotyczyć wyglądu interfejsu, jego funkcji czy potencjalnych ograniczeń. Drugie układu modułowego struktury i konkretyzacji związanych z nim algorytmów. Gdy te czynności zostaną wykonane, zalecane jest przeprowadzenie „unit testu”, sprawdzającego działanie poszczególnych elementów programu.

Nie bój się przeprojektowywania

Odnosząc się do wyżej wymienionego punktu, można wpaść w pułapkę spowodowaną stworzeniem zbyt skomplikowanego planu danej aplikacji. W przypadku dużych firm powszechne jest przedstawianie projektu inwestorowi, który wymaga klarownego opisania zamysłu oraz działań niezbędnych do jego zrealizowania. Przytaczając słowa z artykułu o radach pochodzących od polskiej akademii programowania Software Development Academy: „Przyłóżcie się nie tylko do tego, by Wasze dzieło spełniało swoje funkcje, ale też do tego, by Wasz kod był czytelny dla innych” (źródło: https://brief.pl/zadbaj-o-swoja-opinie-w-branzy-it-rady-od-software-development-academy/). Prostym i skutecznym sposobem na zobrazowanie swojej idei jest wykonanie prototypowego programu, do którego dołączone są odpowiednie ilustracje.

Nie optymalizuj bez powodu

Dla programisty optymalizacja jest zazwyczaj ostatnią prostą przed wykonaniem projektu. Część osób jednak wykonuje ją z myślą zmiany metody pracy danego modułu lub nie wie, jak się do niej zabrać. Wówczas często projekt jest kasowany, ponieważ został uznany za źle wykonany. Dlatego, aby nie zmarnować czasu przeznaczonego na pracę, nie należy wpadać w pułapkę niepotrzebnego optymalizowania, a w jej miejscu szukać rozwiązań, chociażby w Internecie lub u bardziej doświadczonych programistów.

Podsumowanie

Praca programisty związana jest z ciągłą nauką, stąd nie należy zrażać się pomyłkami. Zdecydowanie lepiej wyciągać z nich wnioski i doskonalić swoje umiejętności.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ