Czy programowania może nauczyć się każdy?

Programowanie należy do jednych z tych dziedzin, o których bardzo trudno w ogóle rozmawiać bez dostatecznej wiedzy na ich temat. Z uwagi na dużą abstrakcyjność tej nauki, a także na wyjątkowo rozbudowany żargon, pełen skomplikowanych, egzotycznie brzmiących terminów, wokół programowania narosła niemal mityczna otoczka elitarności. Powszechne wyobrażenie na temat tego zajęcia ogranicza się do wizerunku setek godzin spędzonych przed monitorem oraz ekscentrycznego zapaleńca, który niestrudzenie wystukuje nowe linijki kodu na klawiaturę. Rzecz jasna, praca programisty niemal w całości opiera się na komputerze, lecz przytoczony obraz jest bardzo uproszczony i nie oddaje esencji programowania w wiarygodny sposób. Jak więc wygląda ono w rzeczywistości i czy faktycznie jest tak mało przystępne?

Kto nadaje się na programistę

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że programistą może zostać każdy. Jest to nauka ścisła, która wymaga specyficznego procesu myślenia oraz talentu do zagadnień matematycznych. Z drugiej strony, nadużyciem jest także określenie programowania jako zajęcia przeznaczonego jedynie dla wybranych. Należy pamiętać, że dziedzina ta nie jest tak jednolita, jak ludziom się wydaje – istnieją liczne warianty programowania, różniące się stopniem zaawansowania oraz koniecznym nakładem pracy. Pewne podstawowe funkcje i zagadnienia nie powinny stanowić problemu dla każdej osoby, która jest choćby częściowo obeznana z komputerami. Prawdopodobnie większość z nas nie potrzebowała by więcej niż tygodnia, aby podjąć próbę samodzielnego napisania prostego programu, nie wspominając już o algorytmach. Programowanie na poziomie zawodowym to jednak zupełnie inna bajka, która wymaga wrodzonych umiejętności oraz dużego zaangażowania.

Czy warto jest podjąć się nauki programowania?

W przeciwieństwie do bardziej uniwersalnych dziedzin, jak zarządzanie zasobami ludzkimi, rysunek techniczny czy znajomość języków, programowanie niezbyt często stanowi dobre uzupełnienie kompetencji zawodowych. Większość osób, które zajmują się pisaniem kodów, traktują je jako swoje główne zajęcie i źródło utrzymania, skupiając się wyłącznie na nim. Nie jest jednak powiedziane, że dokształcanie się w ramach programowania nie jest przydatne. Jeśli nasza praca polega na projektowaniu gier komputerowych, stron WWW lub interface różnych aplikacji, warto jest być zapoznanym choćby z podstawowymi funkcjami i możliwościami koderów, aby lepiej z nimi współpracować.

Poza tym, każde hobby jest warte zachodu. Jeśli czujemy, że programowanie sprawia nam radość, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zajmować się nim w wolnych chwilach. Wbrew pozorom, pisanie programów, skryptów i aplikacji to świetna rozrywka – a satysfakcja płynąca z obserwowania efektów naszej pracy jest świetnym wynagrodzeniem za włożone w nią wysiłki. Istnieje wiele kursów, szkoleń i bootcampów programowania, oferujących porady oraz pomoc w razie problemów podczas pisania kodów. Przykładem może być oferta platformy edugrafia.pl: https://edugrafia.pl/educamp-od-zera-do-full-stacka. Rzecz jasna, nie trzeba od razu podejmować się poważnych projektów – w Internecie można znaleźć setki programów, które umożliwiają zabawę prostymi skryptami, wykorzystując czytelne UI oraz uproszczone techniki kodowania, jak choćby znany system drag and drop.

Czy programowanie to dobra perspektywa zawodowa dla dorosłych?

Popularny mit mówi o tym, że aby zostać dobrym programistą, należy podjąć się nauki już w wieku przedszkolnym. Gdyby była to prawda, to ilość kompetentnych programistów operujących na rynku można by było policzyć na palcach. Większość ludzi obiera tą ścieżkę dopiero na etapie liceum lub technikum, przez kilka lat szlifując podstawowe języki, takie jak Pascal bądź C++. Niestety, oferowany przez szkoły model nauczania nie jest szczególnie intensywny, dlatego faktyczną wiedzę nabywa się dopiero na studiach bądź wyspecjalizowanych kursach. Wiele szkoleń dla dorosłych prowadzonych jest także od samych podstaw, dając okazję wejścia w świat informatyki nawet tym osobom, które kompletnie nie mały z nim wcześniejszej styczności.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ