Tani hosting – dla (prawie) każdego

W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani różnymi ofertami hostingowymi. Mnogość firm i pakietów jest naprawdę duża. Nawet używanie porównywarek serwerów nie oddaje w pełni nasycenia rynku – począwszy od taniego hostingu, po hosting z dedykowanymi zasobami.

W którym kierunku warto pójść? Czy rzeczywiście tani hosting jest niewarty uwagi, a drogi rozwiąże wszystkie nasze problemy? Bynajmniej…

Idąc dalej, czy hosting za 1 zł za pierwszy rok, to rzeczywiście tani hosting? Czy naprawdę tani hosting wystarczy dla 95% stron? Odpowiedzi są wbrew pozorom dość proste.

Dokonajmy zatem rozróżnienia, co możemy nazywać tanim, a co nie.
– Wbrew pozorom konta za 1 zł, okazują się drogie – mówi Łukasz Góralski z hostinghouse.pl. – Mechanizm jest następujący: klient jest kuszony przez wszechobecne reklamy, że hosting i domenę ma właściwie za darmo przez rok. Wchodzi w ofertę, gdzie niestety, cena za kolejny rok jest tak ukryta, że nawet specjaliści muszą na to poświęcić więcej czasu by się zorientować. Nie zastanawia się więc i kupuje. Otrzymuje za to parametry jak przy zwykłym tanim hostingu. Przychodzi jednak kolejny rok i okazuje się, że faktura jest na kilkaset złotych. Klient się dziwi, ale dlaczego?! Przecież płaciłem złotówkę. To miał być tani hosting… A jednak okazał się drogim.

Bardzo duże firmy hostingowe często stosują overselling, czyli sprzedają konta, gdzie wydaje się, że otrzymujemy, np. nielimitowany dysk lub nawet 50GB za 1 zł. Większość użytkowników nie wykorzysta takich zasobów przy jednoczesnym limitowaniu tych ważniejszych dla nich. Mamy tu więc nie tylko manipulację ceną, ale także sprawianie wrażenia bardzo profesjonalnego hostingu. Część klientów nabiera się i nie mając czasu ani ochoty na przenosiny zostaje z wysoką fakturą.

Weźmy jeszcze pod uwagę profesjonalnie i drogie oferty. Dla kogo są przeznaczone? Czy rzeczywiście mając prostą stronę potrzebujemy parametrów jak na wielki portal? Czy zyskamy na tym, że baza danych działa 8 razy szybciej niż na innych serwerach, jak sugeruje reklama, ale realnie dla nas różnica we wczytywaniu strony nie będzie większa niż kilkadziesiąt milisekund (nieodczuwalnych dla większości)?

Przejście na profesjonalne, drogie serwisy nie muszą iść w parze z rozwojem firmy. Czy każde przedsiębiorstwo mające milionowe obroty, ale wykorzystująca także inne niż internet kanały dotarcia do klienta, powinno umieszczać swoją stronę na serwerze dedykowanym? Nie! Wbrew pozorom można znacząco ograniczyć wydatki stosując tańsze usługi hostingowe. Nie oznacza to od razu gorszej jakości.

Na cenę hostingu mają wpływ różne czynniki. Oczywiście są to oferowane zasoby i parametry serwerów, ale ważnym czynnikiem jest także obsługa. 24/7 lub w od rana do wieczora. Kontakt mailowy lub obsługa linii telefonicznej. Tańsi providerzy usług hostingowych mogą zmniejszać koszty nie sprawiając, że jakość oferowanych usług będzie gorsza od ich droższych konkurentów.

Jeżeli zatem nie prowadzisz rozbudowanego e-sklepu, portalu lub aplikacji webowej, Twoja strona bez odczuwalnej różnicy będzie działać sprawnie także na tańszych serwerach.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ