Ubezpieczenie samochodu składa się z dwóch głównych elementów. To obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu oraz dobrowolne, dodatkowe ubezpieczenie AC, które działa w chwili, gdy to właściciel pojazdu jest sprawcą jego uszkodzenia lub sprawca ten nie jest znany i nie można go ustalić.

Ubezpieczenie zależne jest od wielu czynników. Na jego koszty również wpływa wiele różnorodnych zmiennych.

Co kształtuje składkę OC?

Chcąc sprawdzić w internecie ile będzie kosztowała składka za ubezpieczenie OC dla samochodu można skorzystać ze specjalnych udostępnianych narzędzi, jakimi są porównywarki ubezpieczeń. Na stronie głównej takiej porównywarki znajduje się formularz do wypełnienia. Wystarczy podać wszystkie wymagane dane, by po kilku minutach otrzymać wszystkie niezbędne informacje. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że formularz wypełnia się raz, a otrzymuje się od kilku do kilkunastu ofert.

Jakie dane należy podać w formularzu?

Formularz składa się niejako z dwóch części. Pierwsza dotyczy samego ubezpieczonego. Wymagane jest podanie daty urodzenia ubezpieczającego kierowcy oraz daty nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdów. To niezbędne informacje, które jako pierwsze wpływają właśnie na składkę OC.

Młody kierowca i kierowca w starszym wieku będą musieli zapłacić nieco więcej, niż kierowca w średnim wieku. Młody kierowca płaci wyższą składkę z uwagi na to, że statystycznie jest najbardziej niebezpiecznym kierowcą. Ma też małe doświadczenie za kierownicą samochodu i te dwa czynniki powodują, że niesie ze sobą większe ryzyko ubezpieczeniowe. Większe ryzyko, to wyższa składka.

Starszy kierowca płaci więcej z uwagi na to, że z wiekiem reakcje stają się coraz powolniejsze. Refleks jest coraz mniejszy, a i sprawność związana ze spostrzegawczością maleje. Przez to właśnie rośnie ryzyko zdarzenia ubezpieczeniowego na drodze. Jak w przypadku młodego kierowcy, tak i tu, wyższe ryzyko to wyższa składka.

Kierowca w średnim wieku ma już pewne doświadczenie, a jest też na tyle młody, by sprawnie i bacznie obserwować otoczenie. Nie wiąże się więc ze zbyt dużym zagrożeniem. Jego zdolności reakcji są również na wysokim poziomie. Statystycznie więc nie wiąże się z dużym ryzykiem.

W zakresie danych dotyczących ubezpieczonego należy również podać miejsce zamieszkania. Nie chodzi tu oczywiście o dokładny adres, ale o miejscowość. Przy czym należy podać jej kod pocztowy z uwagi na to, że niektóre miejscowości w Polsce mają takie same nazwy. Im większe miasto, tym większa składka. To również wynika z danych statystycznych. W większym mieście znacznie łatwiej o stłuczkę.

Jeżeli chodzi o dane związane z pojazdem, to tutaj istotną rolę odgrywa pojemność silnika, moc pojazdu, data jego produkcji i pierwszej rejestracji oraz przebieg. Pojemność i moc silnika mają takie znaczenie, że im większa, tym wyższa składka. Szybsze auto prędzej może spowodować kolizję niż słabe i powolne. Przebieg i rok produkcji decydują o zużyciu. Im starszy samochód, bardziej zużyty, bardziej wyeksploatowany, tym bardziej niebezpieczny – więc i składka wyższa.

Chcąc sprawdzić, w jaki sposób te czynniki kształtują składkę wystarczy wprowadzić wszystkie dane w formularzu i poczekać na pojawienie się dostępnych ofert. Następnie, wystarczy zmienić tylko jeden z parametrów i znów wyliczyć szacunkową składkę. Różnice mogą sięgać nawet wielokrotności najniższej składki.  A wszystko będzie jasno i wyraźnie widoczne, gdy przeanalizuje się ubezpieczenia oc na ubezpieczamy-auto.pl.

Co wpływa na koszt składki AC?

Na składkę AC wpływa znacznie więcej parametrów. Tu, poza wspomnianymi wcześniej elementami, analizowane są również inne, dodatkowe czynniki, takie jak rynkowa wartość samochodu, zakres ochrony, sumy ubezpieczenia na umowach dodatkowych oraz liczba tych umów. Im więcej elementów i im wyższa suma ubezpieczenia, tym składka na ubezpieczenie będzie wyższa.

Żeby nieco ją zmniejszyć można zdecydować się na wykupienie pakietu OC i AC. Takie rozwiązanie pozwala wygenerować pewne zniżki. Firmy ubezpieczeniowe, które chcą przyciągnąć do siebie klientów, oferują rabaty za wykupienie pakietu właśnie u nich. Co do zasady bowiem nie ma takiego obowiązku by AC było wykupione w tej samej firmie, w której wykupione jest OC. Można to zrobić w dwóch różnych towarzystwach. Wtedy jednak nie uda się zyskać zniżki. Kupując w jednym miejscu, za obydwa ubezpieczenia można zapłacić mniej.

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu jest więc zależne od wielu różnorodnych czynników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i zawarciem umowy warto więc sprawdzić i porównać dostępne oferty. To najlepszy sposób na to, by zakupiona polisa była rzeczywiście najtańsza.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ