Dlaczego warto wybrać faktoring z regresem?

Faktoring to coraz częściej wybierana usługa finansowa w Polsce. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, tylko w 2017 roku z faktoringu skorzystało prawie 9 tysięcy polskich firm. Czytaj dalej i sprawdź, dlaczego tak wiele firm korzysta z faktoringu.

Faktoring to usługa finansowa polegająca na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Popularność faktoringu sprawiła, że na rynku można spotkać się z wieloma odmianami faktoringu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów faktoringu jest faktoring z regresem, zwany także faktoringiem niepełnym.

Faktoring z regresem – czym jest?

Faktoring z regresem pozwala na finansowanie faktury z odroczonym terminem płatności już po 24 godzinach od momentu przekazania jej kopii przez faktoranta, czyli firmę korzystającej z usług faktoringowych. Zazwyczaj faktorzy (firmy świadczące usługi faktoringowe) umożliwiają wypłatę nawet 90 procent wartości pojedynczej faktury przez faktoranta, a środki finansowe uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel.

Dzięki temu faktoring z regresem wpływa bezpośrednio na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa, pozyskując środki finansowe, które w normalnych warunkach zostałyby zamrożone na fakturze z długim terminem płatności. Dzięki faktoringowi z regresem firma może otrzymać środki finansowe niezbędne do uregulowania należności względem partnerów biznesowych, leasingodawców, Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy pracowników.

Faktoring z regresem – czym się różni od faktoringu bez regresu?

Faktoring z regresem jest przede wszystkim usługą zdecydowanie tańszą od faktoringu bez regresu, nazywanego również faktoringiem właściwym czy faktoringiem pełnym. Wpływ na niższą cenę ma przede wszystkim brak przeniesienia ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora, które zachodzi naturalnie w przypadku wspomnianego faktoringu właściwego.

W związku z tym w sytuacji ewentualnej niewypłacalności kontrahenta, który nabył od faktoranta towar lub usługę z odroczonym terminem płatności, faktorant musi na własną rękę dochodzić roszczeń i uregulować należności względem faktora, który wywiązał się z umowy i zrealizował usługę faktoringu (szybszej wypłaty zaliczki wynoszącej do 90 procent wartości faktury).

Faktoring z regresem – kto może z niego skorzystać?

Z faktoringu z regresem może skorzystać praktycznie każda firma, która w swej działalności realizuje sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Nie ma znaczenia, czy przedmiotem transakcji jest określony towar, czy usługa. Dla firmy realizującej usługi finansowe nie ma znaczenia również odroczony termin płatności, który może wynosić, zarówno 14, jak i 45 dni.

Dzięki faktoringowi z regresem przedsiębiorstwa mogą w szybki sposób pozyskać środki finansowe na bieżącą działalność, a cena tego rodzaju usługi finansowej jest konkurencyjna wobec tradycyjnych rozwiązań oferowanych przez banki, takich jak linie kredytowe, kredyt dla firm czy kredyty obrotowe.

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ