Sklep internetowy – Jaką platformę wybrać?

Stworzenie dobrze funkcjonującego sklepu internetowego jest dziś prostsze niż może się wydawać. Mnogość platform CMS pozwala na wybranie najlepszego rozwiązania dla naszych potrzeb i możliwości finansowych. Najpopularniejsze oprogramowanie sklepów internetowych jest bardzo dobrze znane zarówno użytkownikom, programistom jak i developerom.

CMS-y takie jak WordPress czy Prestashop są jednymi z najpopularniejszych na dzisiejszym rynku platform e-commerce. WordPress jest samodzielną platformą blogową stworzoną z myślą o prowadzeniu blogów i zwykłych stron internetowych, dlatego też WordPress nie może działać jako sklep internetowy bez odpowiednich wtyczek i dodatków. Wtyczką która umożliwia przekształcenie WP w sklep internetowy jest dodatek WooCommerce. Jest to potężna wtyczka, która pozwala na prowadzenie pełnowartościowego sklepu internetowego na platformie blogowej takiej jak WordPress. Dodatek WooCommerce jest w stanie obsługiwać magazyn, oraz po odpowiedniej konfiguracji daje możliwość fakturowania, podłączenia płatności elektronicznych wszystkich najpopularniejszych portfeli internetowych oraz płatności kartami.

WordPress z WooCommerce jest rozwiązaniem idealnym dla zaczynających swoją przygodę w e-commerce sklepów. Sama platforma jest zaprogramowana bardzo prosto i przejrzyście, pozwala to na dość łatwą i szybką edycję i wprowadzanie zmian w sklepie. WordPress jako najpopularniejszy CMS na świecie ma ogromne zaplecze użytkowników i programistów, którzy są chętni do pomocy i bardzo aktywni na forach internetowych. Kolejnym atutem WordPress-a jest niezliczona liczba wtyczek które są dostępne za darmo (oraz podobna liczba wtyczek płatnych). Fakt ten stanowi o atrakcyjności platformy WP dla początkujących biznesów.

WordPress

Mitem jest również że WP jest dużo bardziej „zasobożerny” aniżeli Prestashop. Prawidłowo skonfigurowany WP (z minimalną ilością niezbędnych wtyczek) obsługiwany przez przyzwoite zaplecze sprzętowe działa po prostu dobrze i nie zawodzi, nie obciążając przy tym serwera bardziej aniżeli inne platformy.

Czym jest Prestashop i dlaczego to właśnie ten CMS może okazać się odpowiedniejszy?

Prestashop to oprogramowanie (platforma sklepowa) stworzona od podstaw do jednego celu – bycia sklepem internetowym. Jest to niewątpliwą przewagą Presty na WP, którego kod jest znacznie obszerniejszy. PrestaShop wychodzi również na prowadzenie kiedy mówimy o dziesiątkach tysięcy pozycji w sklepie. Po prostu kod tej platformy jest napisany specjalnie pod obsługę dużej bazy asortymentu. Konfiguracja PrestaShop nie jest może tak intuicyjna jak WP, ale po zapoznaniu się z tym CMS można już całkiem sprawnie i samodzielnie poruszać się po wielu opcjach w „backoffice” (zapleczu administracyjnym sklepów PrestaShop).

Edycja „look&feel” Presty również nie jest aż tak prosta i oczywista jak edycja WP, aczkolwiek przy odrobinie samozaparcia i czasu, można nauczyć się edytować wygląd sklepu dość sprawnie (bez pomocy programisty). Podstawą do udanej edycji wyglądu Presty jest znajomość systemu plików tej platformy. Generalnie filozofia WP i Presty różnią się od siebie diametralnie, dlatego dla ludzi przyzwyczajonych do WP przygoda z Prestą może okazać się dość chłodnym prysznicem.

PrestaShop

PrestaShop już od samego początku oferuje nam standardowy szablon, który w zupełności wystarczy na początek. Oczywiście można zainstalować jeden z dostępnych płatnych (lub bezpłatnych szablonów) aby mieć więcej opcji i możliwości edycji. Presta podobnie jak WP ma dość pokaźne zaplecze wtyczek i szablonów, jednak WP wypada pod tym względem znacznie lepiej.

Jak może wyglądać sklep internetowy stworzony w oparciu o Prestashop? (Pomimo pewnych trudności w konfiguracji i edycji)

Okazuje się że można bardzo wiele zrobić samodzielnie przy odrobinie chęci, samozaparcia i czasu, tym samym minimalizując koszty co jest bardzo istotne dla każdego młodego biznesu.

Przykładowym sklepem internetowym wartym wspomnienia jest zbudowany na PrestaShop Leon Kameleon (https://leonkameleon.pl). Jest to sklep z dekoracjami na uroczystości dla dzieci jak chrzciny, babyshower, urodziny i tym podobne. Jak widać sklep prezentuje się bardzo dobrze pomimo tego że jest to Presta, która uchodzi za dość oporną i kanciastą w kontekście „look&feel”. Przy odrobinie wyobraźni i planowania można z podstawowego szablonu PrestaShop zrobić naprawdę atrakcyjny sklep internetowy, który będzie cieszył oko klientów i zachęcał do zakupów. W powyższym przykładzie widać wyraźnie jak ważną rolę pełnią kolory (szczególnie w tej niszy rynkowej).

Podsumowując, jeśli wiesz że twój sklep internetowy będzie się rozrastał do dziesiątek tysięcy produktów, być może będzie lepiej jeśli wybierzesz PrestaShop. Na początku koszty będą wyższe, ale w efekcie długofalowym będzie do decyzja opłacalna. Jeśli jednak już teraz wiesz że twój asortyment to kilkaset, lub kilka tysięcy produktów i raczej nie ulegnie to zmianie, to WordPress z Woocommerce wydaje się najrozsądniejszym posunięciem.

Oczywiście, należy mieć na uwadze osobiste preferencje i możliwości. Jeżeli wiesz że będziesz mieć wsparcie przy pracy z prestą od zaprzyjaźnionego programisty, to dlaczego nie skorzystać i nie zaoszczędzić kilku złotych. Podobnie wygląda sprawa z WP, z tym że przy WP jak już wcześniej wspomniano, można zrobić więcej samodzielnie.

Na jakiej platformie stanie twój sklep?

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ