Na czym polega recykling elektroniki?

Nieustanny i bardzo dynamiczny rozwój technologii informatycznych powoduje, że na świecie konsumenci kupują ogromne ilości urządzeń elektronicznych, których żywotność jest niestety bardzo krótka. Potrzeba ich utylizacji, a przede wszystkim recyklingu jest tym większa, że tego rodzaju sprzęty zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych.

Recykling e-odpadów

Recykling elektroniki oraz sprzętów elektrycznych pozwala na odzyskanie wielu materiałów oraz podzespołów, które można z powodzeniem i bez uszczerbku na jakości ponownie wykorzystać. Zawarte w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych związki często są toksyczne, dlatego składowanie e-śmieci na wysypiskach stanowi poważne zagrożenie ekologiczne.

Sposoby recyklingu e-odpadów

Odpady elektroniczne i elektryczne poddaje się najczęściej procesom o niskiej szkodliwości pod względem środowiskowym. Są to: obróbka mechaniczna i separacja fizyczna. Najpierw dokonywany jest demontaż oraz dzielenie urządzeń na mniejsze fragmenty, z których wyszczególnione są następujące grupy: metale, tworzywa sztuczne, papier, drewno, szkło, elementy elektroniczne oraz niebezpieczne. Niektóre części mogą bez obróbki zostać ponownie wykorzystane. Z kolei metale rozdrabnia się i poddaje procesom hydrometalurgicznym. Często dokonuje się również separacji magnetyczną, elektrostatycznej i niemetalicznej. W wyniku czego uzyskuje się metale, takie jak: glin, srebro, złoto, pallad oraz miedź.

Wykonane z tworzyw polimerowych (plastiku) części urządzeń elektrycznych i elektronicznych w wyniku obróbki mechanicznej (zmielenia) stają się recyklatem, z którego najczęściej produkowane są kołpaki i inne części wyposażenia samochodowego. Metale szlachetne, takie jak platyna, złoto i srebro, które najczęściej odzyskuje się z telefonów komórkowych, wykorzystywane są do wytwarzania plomb dentystycznych i instrumentów muzycznych.

Dlaczego recykling e-odpadów jest tak ważny?

Z ekonomicznego punktu widzenia ważne jest utrzymanie sprzedaży na stałym poziomie. Tego rodzaju wymogi zmuszają producentów do wprowadzania na rynek sprzętu coraz bardziej zaawansowanego technologicznie. Tendencja ta powoduje skłonienie konsumentów do cyklicznej wymiany urządzeń na nowe. Istotna jest również żywotność sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Obecnie pralka czy laptop są średnio używane przez około 4-5 lat, natomiast telefon komórkowy wymieniany jest na nowszy model po zaledwie dwóch latach. Z tego względu recykling e-odpadów pozwala w dużym stopniu na redukcję eksploatacji surowców pierwotnych potrzebnych do ich produkcji, jednocześnie ograniczając ilość śmieci.

Joanna Jędrzejczyk

Czytaj także: Co to są odpady niebezpieczne?

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ