Skala czy podatek liniowy – co wybrać?

Jednym z przywilejów, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy, jest możliwość wyboru formy opodatkowania. Niestety, nie ma jednoznacznej reguły mówiącej, która forma jest najlepsza. Zanim więc podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie plusy i minusy. Dlaczego to tak istotne? Dzięki odpowiedniej formie opodatkowania możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie.   

Do 20 stycznia 2018 roku osoby prowadzące własną działalność gospodarczą musiały wybrać preferowaną formę opodatkowania. Zgodnie z prawem przedsiębiorcy mogą zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. W zależności od osiąganych dochodów, charakteru firmy, a nawet sytuacji życiowej, zmieni się opłacalność każdej z form. Dowiedz się, jaki rodzaj opodatkowania będzie najkorzystniejszy w twoim przypadku.

Dla kogo skala podatkowa?

Rozliczenie PIT według skali podatkowej może być opłacalne dla przedsiębiorców z kilku powodów. Przede wszystkim w 2018 roku zwiększyła się kwota wolna od podatku. Obecnie wynosi ona 8 tys. zł, a nie jak dotychczas 6 600 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy osiągnęli dochód nie większy niż 8 tys. zł w ogóle nie zapłacą podatku.

W zależności od uzyskiwanych przychodów, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zapłacą podatek w wysokości 18 proc. (do kwoty 85 528 zł) lub 32 proc. (jeżeli roczny przychód przewyższy kwotę 85 528 zł). Jedną z olbrzymich zalet rozliczenia na zasadach ogólnych jest także możliwość skorzystania z ulg i preferencyjnych form rozliczenia PIT. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie według skali, mogą złożyć deklarację wspólnie z małżonkiem, a także skorzystać z ulgi na dzieci.

Podatek liniowy – kiedy się opłaca?

Podatek liniowy to obok skali podatkowej najczęściej wybierana forma opodatkowania przez przedsiębiorców. Powszechnie przyjmuje się,  że podatek liniowy jest korzystny przede wszystkim dla osób, których firmy przynoszą wysokie przychody. Podatek liniowy może być opłacalny z dwóch powodów. Po pierwsze, wszystkie przychody, bez względu na ich wysokość zostają wówczas opodatkowane stawką w wysokości 19 proc. Po drugie, przedsiębiorca nie musi obawiać się, że jego przychody „wskoczą” na wyższy, 32-procentowy próg skali podatkowej. Niestety, oprócz zalet podatek liniowy ma też swoje wady. Do największych należy z pewnością fakt, że przedsiębiorcy objęci podatkiem liniowym nie mogą korzystać z ulg oraz rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujące dziecko.

 Kiedy skala, a kiedy podatek liniowy?

Większość przedsiębiorców, zwłaszcza tych osiągających wysokie przychody, zastanawia się, które rozliczenie PIT będzie dla nich korzystniejsze. Z jednej strony zasady naliczania podatku liniowego są znacznie prostsze (jeden 19-procentowy próg). Z drugiej strony, jeżeli przedsiębiorca pozostaje w związku z osobą, która nie zarabia wcale lub otrzymuje bardzo niskie dochody, korzystniejsze może się okazać rozliczenie według skali i złożenie deklaracji wspólnie z małżonkiem. Wybór formy opodatkowania nie zawsze jest prosty. Przed podjęciem decyzji konieczne jest więc dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji materialnej i osobistej. Przedsiębiorcy powinni pamiętać również o tym, że jeśli wybrana w danym roku forma opodatkowania nie sprawdzi się w ich przypadku, mogą ją zmienić w styczniu kolejnego roku. Jeżeli nie złożą stosownego oświadczenia, forma opodatkowania pozostanie w dalszym ciągu taka sama.

Jeszcze nie rozliczyłeś PIT za 2017 rok? Skorzystaj z programu PIT Pro lub rozlicz się online na stronie podatnik.info – zaufało im ponad 9 milionów Polaków!

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ