Nawigacja samochodowa – czy warto kupić?

Pokonywanie setek, tysięcy kilometrów po nieznanym terenie okazało się znacznie prostsze od momentu wypuszczenia na globalny rynek nawigacji GPS. Wielu kierowcom znacząco ułatwia ona życie, dlatego warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich urządzeń.

W tym miejscu często pojawia się pytanie – czy konieczny jest zakup tradycyjnej nawigacji samochodowej czy może wystarcz ograniczyć się do modułu GPS w naszym smartfonie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto je pokrótce wymienić.

Nawigacja samochodowa czy GPS w smartfonie?

Zaczniemy od urządzeń dedykowanych, które występują w postaci kilkucalowych ekranów w obudowie. Są one zazwyczaj dotykowe, choć na rynku znaleźć można także modele z przyciskami nawigacyjnymi.

Największą zaletą tego typu sprzętu jest to, że został on specjalnie dostosowany właśnie do nawigacji – nie musimy więc martwić się wszystkim funkcjami dodatkowymi, które mogą niepotrzebnie rozproszyć nasza uwagę. Do tego należy dodać spory ekran – wyświetlane mapy są przejrzyste, mamy również swobodny dostęp do wszystkich opcji związanych chociażby z planowaniem trasy, wyświetlaniem fotoradarów czy też innych ważnych informacji. Co ważne, wyświetlacze nawigacji są dostosowane do użytku w różnych warunkach. Nie musimy martwić, że prezentowane dane i mapy staną się nieczytelne.

Oczywiście każda nawigacja jest inna, dlatego na rynku znaleźć można sporo (przeważnie tanich) urządzeń słabej jakości. Podobnie jest jednak ze smartfonami. Dysponują one aplikacjami, które doskonale przejmują rolę nawigacji. To samo zresztą tyczy się tabletów. Dzięki temu, jesteśmy w stanie wykorzystać swoje urządzenie mobilne do nawigacji.

Okaże się to w miarę wygodne, jednak nie zawsze. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że GPS w telefonie jest mniej dokładny niż ten w dedykowanych urządzeniach. Zarówno ustalanie naszej lokalizacji, jak i przygotowywanie trasy trwa często dość długo. Co więcej, telefony często gubią połączenie z satelitą, przez co w trakcie jazdy możemy nagle pozostać bez wsparcia nawigacji. Do tego dochodzą problemy związane z codziennym użytkowaniem smartfona.

Jego wyświetlacz nigdy nie będzie tak komfortowy, jak w przypadku nawigacji samochodowej. Często wystarczą mocniejsze promienie słoneczne, by czytelność drastycznie spadła. Kolejną wadą jest bateria smartfona. Ze względu na obsługę sporej liczby opcji i procesów w tle, rozładowują się one bardzo szybko, co może okazać się kluczowe podczas dłuższych podróży. Samo korzystanie z telefonu podczas jazdy jest dużo mniej komfortowe niż w przypadku wspomnianej nawigacji.

Wszystko to sprawia, że w przypadku, gdy z nawigacji będziemy korzystać często, warto postawić na specjalne, dedykowane urządzenia, które okażą się po prostu korzystniejsze w użyciu. Poniżej jeszcze raz przedstawiamy najważniejsze ich zalety:

 • dużych rozmiarów, wygodny wyświetlacz,
 • wysoka jakość prezentowanych treści,
 • łatwy dostęp do wszystkich funkcji nawigacyjnych,
 • pewne, stabilne połączenie GPS,
 • długi czas pracy,
 • odpowiedni zasięg.

Jak wybrać nawigację samochodową?

Skoro wiemy już, że dedykowane urządzenie okaże się lepszym wyborem niż aplikacja w smartfonie, warto przedstawić najważniejsze parametry i cechy, jakimi powinna wyróżniać się nawigacjach wysokiej jakości. Jak już bowiem wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest sporo modeli, które pozostawiają wiele do życzenia – zarówno w kwestii wykonania, jak i działania.

Decydując się na zakup nawigacji, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować ekran urządzenia. Jego przekątna musi zagwarantować nam komfortowe korzystanie z wszystkich wyświetlanych podpowiedzi, dlatego nie może być zbyt mała. Oczywiście nie należy przesadzać w druga stronę – zbyt duże urządzenie będzie bowiem zasłaniało nam widok, w dodatku może niepotrzebnie odwracać naszą uwagę.

Przyjmuje się, że dla samochodów osobowych najoptymalniejsze są nawigacje o przekątnej ekranu od 5 do 6 cali. Poza wielkością, zwróćmy uwagę także na obsługiwaną rozdzielczość. Im wyższa, tym lepiej, ponieważ wszelkie wyświetlane treści będą po prostu wyraźniejsze.

Co jeszcze powinniśmy przeanalizować?

 • Mapy. Niezmiernie istotna kwestia. Nawigacje dostępne na rynku przeważnie posiadają fabrycznie wgrane mapy, dlatego warto sprawdzić, jakiego rodzaju. Oczywiście ostateczny wybór zależy od tego, po jakim obszarze się poruszamy. Bez problemu znajdziemy urządzenia z mapami Polski, Europy lub całego świata.

Mapa to jedno, ważne również to, aby była ona regularnie aktualizowana. Zawsze warto więc sprawdzić, jak na to zapatruje się producent interesującego nas sprzętu. W karcie produktowej znajdziemy informacje na temat tego, na ile aktualizacji możemy liczyć i jak często. Przeważnie jest ich kilka w ciągu roku. Oczywiście sprawdzić trzeba również to, czy są one darmowe.

Poza domyślną mapą, urządzenie powinno zapewnić nam możliwość kupna i wgrania nowych map. Dostać je możemy w specjalnych sklepach albo w serwisie producenta – ich ceny są różne, dlatego warto je najpierw przeanalizować.

 • Pamięć. W wielu przypadkach zdarza się tak, że wbudowana pamięć jest tak ograniczona, że pozwoli ona tylko na obsługę fabrycznie wgranej mapy. Mamy wtedy dwa wyjścia. Możemy zakupić inny model nawigacji z pojemniejszą pamięcią lub zdobyć kartę pamięci. Oczywiście pod warunkiem, że interesujący nas model jest w stanie ją obsłużyć.
 • Łączność. Odbywa się albo przez kabel USB, który możemy podłączyć do komputera labo przez moduł Bluetooth. Dzięki temu z nawigacji skorzystamy przy użyciu urządzeń mobilnych. Nawigacja może połączyć się także z głośnikami.
 • Ładowanie. Nawigacje posiadają zazwyczaj wbudowane akumulatory, które ładujemy poprzez specjalną ładowarkę, przez kabel USB (podłączyć może go zewnętrznego urządzenia i ładowarki) lub przez gniazdo zapalniczki.
 • Funkcje dodatkowe. Mowa w tym miejscu między innymi o swobodzie dostosowania trasy, wyświetlaniu informacji na temat fotoradarów, a także wskazywaniu tak zwanych punktów POI, czyli obiektów użyteczności publicznych, takich jak stacje paliw, bankomaty, hotele i sklepy. Niektóre nawigacje posiadają również wbudowany transmiter FM, dzięki któremu wszystkie odtwarzane dźwięku możemy „wysłać” do głośników samochodu. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą zostać wykorzystane także jako odtwarzacze muzyki, filmów, zdjęć, a także do przeglądania Internetu.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, sprawdźmy również, jaki procesor posiada interesujące nas urządzenie. Im jest on szybszy, tym nawigacja okaże się sprawniejsza. Właściwa analiza najważniejszych parametrów pozwoli nam zakupić sprzęt, który okaże się pomocny w każdych warunkach.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ