Ataki hakerów, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć posiadając swój e-biznes

Obecnie wiele osób, kwestie bezpieczeństwa sklepu internetowego nie traktuje poważnie. Jesteśmy obojętni dopóki atak hakerski nie dotknie bezpośrednio nas. Warto uświadomić sobie w porę, że na atak mogą być narażone nie tylko osoby, które wynajmują serwery pod sklep internetowy, ale również Ci, którzy zakładają sklep na platformach www.

Konsekwencje, o których warto wiedzieć

Hakerzy to fachowcy w znajdywaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowań. Najczęściej są to osoby, które kiedyś zajmowały się bezpieczeństwem serwisów. Znają wszystko od podszewki, posiadają bogate doświadczenie. Rezultatem ataku hakerskiego może być:

-Kradzież danych Twoich klientów,
-Rozsyłanie zainfekowanych maili do Twoich użytkowników,
-Przekierowywanie ruchu na strony spamerskie,
-Kradzież haseł i loginów,
-Twoja strona może stać się “zakładnikiem”, hakerzy zażądają pieniędzy za jej przywrócenie,
-Publikowanie na stronie treści niedozwolonych, najczęściej o tematyce erotycznej.

Co zrobić, aby uchronić się przed atakami?

Ataki hakerskie niemalże zawsze nastawione są na uszkodzenie strony. Aby zmniejszyć ryzyko potencjalnego ataku, warto stosować określone środki ostrożności. Nikt jednak nie da nam 100% gwarancji, że nasz sklep internetowy jest bezpieczny.

Stosuj niepowtarzalne hasła i nazwy użytkownika

Często popełnianym błędem jest używanie słabych haseł, łatwych do złamania. Hakerzy wypróbowują wszelkie potencjalne wersje hasła użytkownika. Posługuje się informacjami zdobytymi na nasz temat, czyli: nazwą firmy, nazwą samochodu, datą urodzin dzieci itp. Nie da się ukryć, że dostęp do tych informacji jest ułatwiony. Na co dzień udostępniamy je na portalach społecznościowych czy innych stronach. Pod żadnym pozorem nie należy także zapisywać haseł w przeglądarkach internetowych.

Loguj się przez SSL lub TSL

Kolejny sposób ochrony sklepu internetowego to logowanie się przez protokół HTTPS, zamiast HTTP. Takie zabezpieczenie używane jest także przez banki czy duże firmy. Nie trzymaj haseł w niezabezpieczonych plikach

W przypadku, gdy zapisujemy ważne informacje w plikach tekstowych na komputerze powinniśmy je zaszyfrować hasłem. Dobrze sprawdza się w tym przypadku kompresowanie plików poprzez 7-zip.

Bezpieczne połączenie Wi-Fi

Niezabezpieczone połączenie Wi-Fi jest równoznaczne z daniem przyzwolenia na korzystanie z Twojej sieci, dowolnym użytkownikom. Umożliwia to pozyskiwanie haseł. W tym przypadku, jeżeli osoba korzystająca z Twojego IP, zrobi coś nielegalnego, mogą dosięgnąć Cię konsekwencje prawne. Istotne jest również, aby nie logować się na strony w miejscach publicznych, gdyż tam zabezpieczenia praktycznie nie istnieją lub są bardzo słabe.

Stosuj wtyczki

Dobra ochrona sklepu internetowego, to także stosowanie wtyczek, które monitorują ewentualne próby zalogowania się do strony, jako administrator. Kilka źle wpisanych haseł, blokuje na pewien czas dany adres IP.

Wymienione rozwiązania to działania podstawowe, które można wdrożyć do ochrony e-sklepu. Oprócz tego, dostępnych jest wiele innych zabezpieczeń. Konsekwencje ataków hakerskich bywają opłakane, dlatego też należy kuć żelazo póki gorące. Powinniśmy zadbać o najmniejszy szczegół, aby ochrona sklepu internetowego była na najwyższy poziomie.

Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie znajdziesz na https://greywizard.com/pl

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ