Czym jest system ERP?

Systemy ERP coraz częściej pojawiają się w dużych i średnich firmach, a czasami nawet w małych. Takie oprogramowanie jest ważnym wsparciem realizacji różnych procesów biznesowych i znacznie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

ERP to skrót od angielskiego wyrażenia Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Tak naprawdę chodzi tutaj o wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem w różnych obszarach biznesowych. Tego rodzaju oprogramowanie składa się najczęściej z wielu modułów. Na rynku można znaleźć bez problemu producentów, którzy specjalizują się w systemach ERP (np. ReasonApps).

Najpopularniejsze funkcje systemów ERP

Jak wspomnieliśmy, system ERP opiera się najczęściej na budowie modułowej, co przy okazji oznacza, że można go poszerzać o nowe funkcjonalności, gdy zajdzie taka potrzeba. Działające w ramach ERP moduły przeważnie koncentrują się na takich obszarach, jak na przykład magazynowanie, zaopatrzenie i śledzenie dostaw, zarządzanie zapasami towarów i surowców, planowanie i zarządzanie produkcją, finanse i księgowość, kadry i płace. Systemy ERP mogą także wspierać przedsiębiorstwo w obszarze sprzedaży i marketingu, a także projektowania i rozwoju produktów oraz zarządzania projektami. Jak widać, możliwości jest bardzo wiele. Właściwie w każdym z wymienionych obszarów system ERP przyspiesza pracę, ułatwia wykonywanie wielu żmudnych czynności, a dzięki temu sprawia, że cała firma działa sprawniej. Można uznać system ERP za potężne narzędzie, które czuwa nad wszystkimi „trybikami” przedsiębiorstwa, zapewniając im jak najlepsze funkcjonowanie.

 

Zalety systemów ERP

Największą zaletą systemu ERP jest to, że nawet duża firma może korzystać z jednej bazy danych, wszystkie operacje są wykonywane w ramach jednego systemu, a nie wielu osobnych. System ERP usprawnia działanie firmy, szczególnie gdy posiada ona wiele oddziałów lub przedstawicielstw. Dzięki jednemu systemowi przepływ informacji jest szybki i spójny, zarząd i kierownictwo może opierać się na wiarygodnych danych i przez to podejmować lepsze decyzje biznesowe. Taki system pozwala obniżyć koszty pracy i jednocześnie umożliwia zwiększenie produktywności pracowników. Zarząd ma pełną kontrolę nad firmą, a praca jest lepiej zorganizowana.

Dzięki systemowi ERP można skutecznie optymalizować proces zarządzania zapasami, redukować koszty dystrybucji, lepiej planować dostawy i skutecznie zarządzać powierzchnią magazynową. Różne działy, pracując w ramach jednego systemu, mogą skuteczniej i szybciej reagować na poziom stanów magazynowych. To pomaga uniknąć przestojów i przyspiesza realizację zleceń, a w konsekwencji przekłada się na podniesienie jakości obsługi klienta. Wspólny system to także lepsza kontrola księgowa i optymalne zarządzanie zasobami ludzkimi.

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał systemu ERP, należy dostosować go do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Dlatego najlepiej sprawdzają się systemy dedykowane, które powstały na zamówienie określonego użytkownika. Wtedy takie oprogramowanie staje się potężnym narzędziem, ułatwiającym prowadzenie biznesu.

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ