TOR Network

TOR – prywatność i wolność czy raj dla przestępców?

TOR Network

Czym jest TOR?

TOR – The Onion Router – Cebulowy Router – to wirtualna sieć komputerowa, która działa jak trasowanie cebulowe – stąd logo w kształcie cebuli. Wielokrotne szyfrowanie wiadomości przesyłanej pomiędzy wieloma węzłami zapobiega analizie ruchu sieciowego, co sprawia że użytkownicy korzystającyc z TOR mogą czuć się praktycznie w pełni anonimowi przy korzystaniu z zasobów Internetu.

TOR został zapoczątkowany jako projekt DARPA. Stworzenie TORa zostało zlecone prez amerykańskie wojsko i rząd. Celem systemu było umożliwienie anonimowego dostępu do zasobów internetu w reżimach stosujących cenzurę i sankcje dla obywateli przeglądających zachodnie strony www. W późniejszym etapie TOR stał się projektem cywilnym (TOR Project) a jego owocem było powstanie wielu różnych aplikacji.

TOR w dzisiejszym świecie

TOR budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony umożliwia anonimowość internautom, z drugiej strony ta anonimowość jest wykorzystywana przez przestępców. Ostatnie głośne sprawy związane z TOR i wykorzystywaniem go przez dobrze zorganizowaną sieć pedofili czy ostatnio w Polsce wykorzystany do rozesłania fałszywych informacji o podłożeniu bomb w ponad 60 placówkach jednostek publicznych spowodowały, że zyskał sporu przeciwników. Różne grupy polityczne – w szczególności te prawicowe – żądają jego delegalizacji i to w skali światowej. Anonimowość jest dla nich równoznaczna z przestępstwem czy pedofilią.

Czy można jednak tak do tego podchodzić. Czy skoro telefony komórkowe są wykorzystywane przez przestępców powinny być zakazane? Osobiście uważam, że delegalizacja TOR to zamach na wolność. W świecie w którym prywatne podmioty coraz skuteczniej szpiegują każdego z użytkowników internetu, korzystanie z jak największej ilości zapór i przeszkód im stawianych jest w moim odczuciu jak najbardziej wskazane. Nie można karać ludzi w sposób zbiorowy. Zawsze znajdą się jacyś przestępcy, którzy będą korzystać z wszelkich dostępnych dla nich metod. Metod i technologii, które zostały stworzone w innym celu i tym celu są wykorzystywane w znacznej większości. Promil przestępczości, jaki korzysta z TOR nie powinien zawarzać o jego być albo nie być.

Czy TOR rzeczywiście daje pełną anonimowość?

Bardzo uważałbym przy takich stwierdzeniach. Po pierwsze algorytm TORa, czy sposób jego działania został złamany co najmniej dwuktronie – przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych – podobno potrafią przeprowadzać korelację na węzłach wyjściowych TORa co umożliwia im jednak analizę ruchu w sieci. Z pewnością są jakieś grupy osób, które byłyby w stanie potwórzyć to dzieło lub nawet już to zrobiły – nie o wszystkim jednak się mówi. Nie ma systemu, którego nie dałoby się złamać.

Nie mniej jednak TOR daje ogromną przewagę w walce z rynkiem reklamowych, śledzeniem przez Google i innych gigantów rynku medialanego oraz przede wszystkich samych wielkich wydawców internetowych. W takich przypadkach z powodzeniem można przyjąć, że TOR zapewnia mam anonimowość wystarczającą do skutecznego ukrywania się przed rynkiem komercyjnym.

Minusy stosowania TOR’a

Ponieważ wiadomości z i do naszej przeglądarki są wielkokrotnie szyfrowana a droga przebycia danych wydłuża się kilkudziesięcia lub w niektórych przypadkach kilkaset razy, wszelkie połączenia ze stronami internetowymi są spowolnione. Spowolnienie to z pewnością odczujesz – w szczególności, gdy Twoje łącze internetowe nie należy do najszybszych.

Pamiętaj, że stosując TORa otrzymujesz IP z zupełnie innego kraju. Część usług skierowanych na Tówj kraj może przestać być dla Ciebie dostępna.

Ponieważ stosowanie TORa jest dość kontrowersyjne, nie jest wykluczone, że w świetle nowej ustawy antyterrorystycznej i innych planowanych projektach ustaw, może okazać się, że jako osoba korzystająca z TOR możesz zostać podejrzany o powiązania ze światem przestępczym. W świetle tego, zalecam więc abyś zastanowił się czy korzystanie z TOR jest dla Ciebie absolutną koniecznością – masz też inne alternatywy jak np. tryb incognito, który co prawda nie ukryje twojego adresu IP (i pozornie lokalizacji) ale umożliwia niemal anonimowe w stosuku do podmiotów komercyjnych serfowanie po sieci.

 

 

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ