Kod PHP i HTML
Kod PHP i HTML

Trudno o stronę internetową, która byłaby całkowicie pozbawiona błędów. Mimo iż błędy w kodzie strony nie mają bezpośredniego wpływu na jej pozycję w wyszukiwarce Google, mogą niestety źle oddziaływać, zarówno na szybkość, jak i na poprawność indeksowania serwisu – co już pośrednio wpływa na pozycjonowanie strony. Istotne zatem jest, aby ograniczyć ilość tych błędów do minimum. Jest to możliwe dzięki zidentyfikowaniu problemów, które zazwyczaj ciężko rozpoznać na samym początku swojej przygody z tworzeniem stron internetowych. Z pomocą przychodzą standardy W3C i narzędzie przygotowane przez tę organizację.

Źródła błędów w kodzie strony

Wyróżnia się cztery kryteria błędów występujących w kodzie strony. Pierwsze kryterium stanowi poprawność składni, a więc prawidłowe otwieranie oraz zamykanie znaczników, czy właściwe używanie atrybutów. Drugim kryterium jest poprawność struktury, czyli odpowiedniej budowy dokumentu. Kolejnym kryterium jest semantyka kodu, a więc stosowanie elementów HTML zgodnie z ich przeznaczeniem. Ostatnie kryteriu stanowi kultura pisania kodu. Mimo że ciężko uznać to za błąd, warto wiedzieć, że ma ona istotny wpływ na jakość kodu HTML a w niektórych przeglądarkach także na ich wydajność.

Początkującemu programiście ciężko odnaleźć się w tych sformułowaniach. Dlatego z pomocą przychodzi specyfikacja techniczna, tworzona przez organizację W3C (World Wide Web Consortium), które specjalizuje się w standaryzowaniu technologii związanych z www.

Walidacja W3C

Wraz z tym, jak zmienia się technologia, zmianom ulegają także standardy W3C. Na stronach W3C można znaleźć specyfikację HMML 1, HTML 4, czy obowiązującego aktualnie HMTL 5. Każda z tych specyfikacji inaczej traktuje składnię, strukturę i semantykę. W3C zajmuje się także opracowywanie standardów CSS, DOM oraz XML. Mając na uwadze język HTML, należy podkreślić, że używa on tagów znaczników, aby opisywać strony internetowe. Tagi te są otoczone ostrymi nawiasami i występują najczęściej w parach. Walidacja zakłada zatem sprawdzanie, czy tagi są prawidłowo otwierane oraz zamykane, a także czy zostały użyte w odpowiednim miejscu i czy nie są na przykład puste.

Aby ułatwić sprawę webmasterom na całym świecie, organizacja W3C przygotowała specjalne walidatory, które sprawdzają poprawność kodu. Najczęściej wykorzystywanymi są walidator HTML oraz CSS. Na stronie W3C znajdują się trzy opcje walidacji. Pierwsza opcja zakłada wklejenie adresu url danej strony, druga: wgranie pliku, który zamierzamy sprawdzić, a trzecia: wklejenie kodu bezpośrednio na stronie walidatora. Dzięki walidacji W3C możemym mieć pewność, że nasza strona będzie wyświetlać się prawidłowo na każdej przeglądarce internetowej.

Walidatory oprócz oznaczenia czy wskazana strona spełnia standardy, wskazuje także gdzie występują potencjalne błędy. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze komunikat błędu jest zrozumiały dla śmiertelnika i czasami trzeba się nieźle nagłowić, żeby go wychwycić. Nie miejcie także złudzeń. Przy ogromnych serwisach z dużą ilością treści trudno jest zachować 100% standardy stworzone przez W3C. Nie próbójcie więc za wszelką cenę pozbyć się wszystkich błędów.

Walidatory dostępne są na stronie organizacji W3C.

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ