Bezpieczeństwo w sieci
Bezpieczeństwo w sieci

W Internecie nie istnieją takie pojęcia, jak anonimowość czy prywatność. Wszystkie nasze działania podejmowane w sieci mogą być śledzone – rejestrowane i poddawane analizie. Pomimo tego możemy podjąć kroki, które pozwolą nam uchronić się przed inwigilacją i zminimalizować jej poziom.

Czym jest adres IP?

Skrót ten pochodzi od terminu “Internet Protocol” – “protokół internetowy” i oznacza niepowtarzalny ciąg liczb, jaki został przypisany do używanych przez nas urządzeń, np. laptopa, telefonu czy drukarki, w momencie, kiedy urządzenie to łączy się z Internetem. Adres IP pokazuje, czy jesteśmy w trybie online czy offine. Nasze adresy IP przechowują dostawcy Internetu, aż do chwili rozłączenia. Oznacza to, że w momencie ponownego przyłączenia możemy otrzymać nowy adres IP. Wszystko jednak zależy od dostawcy – niektórzy z nich wyznaczają ten sam adres po raz kolejny na przestrzeni kilku miesięcy czy lat, przez co identyfikacja w sieci staje się niezwykle prosta.

Tożsamość w sieci zostaje zaznaczona właśnie przez przyporządkowany adres IP. Co ważne, adres IP odnosi się także do czasu, kiedy przestaniemy korzystać z sesji internetowej. Jakie dane osobowe można wyczytać z adresu IP? Wszelkie dane podane w formularzach stron internetowych – dane takie mogą zostać przypisane konkretnemu adresowi IP. W przypadku zmiennego adresu IP nie powinno być problemu. W przypadku gdy dostawca Internetowy udostępnia ten sam adres IP przez dłuższy czas, istnieje możliwość wykorzystania danych podawanych w formularzach do różnych bezprawnych celów. Dodatkowo za sprawą geolokalizacji IP można ustalić lokalizację przeglądarki, z której korzystamy i określić w przybliżeniu jej pozycję na mapie.

Jak zachować prywatność w sieci?

Każdy z nas chociaż raz dodał komentarz lub opinię na ulubionym forum czy stronie internetowej. Kultura wypowiedzi wymaga od nas określonego zachowania i przestrzegania zasad i norm. W przypadku dodawania anonimowych komentarzy konieczna jest świadomość, że tak naprawdę o anonimowości nie ma mowy. Pomimo tego, że nie jesteśmy proszeni o podanie imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania, zostawiamy po sobie ślad w postaci adresu IP. Jeżeli chcemy podzielić się swoją opinią, nie obrażając przy tym nikogo, lecz zachowując prywatność jedną z możliwości jest Virtual Private Network. VPN zapewnia prywatność dzięki szyfrowaniu połączenia oraz tworzeniu swojego rodzaju wirtualnego “tunelu” w sieci. Dzięki temu węzły w sieci stają się przezroczyste dla przesyłanych pakietów, a poprzez zastosowanie szyfrowania rozwiązanie jest bezpieczne.

Użytkownicy, którzy chcą zgłębić możliwości zachowania prywatności w sieci mogą zapoznać się także z serwerami proxy, które oferują ukrycie adresu IP. Najbardziej popularnym programem wykorzystującym serwery proxy do ukrywania swojej lokalizacji / tożsamości jest TOR. Aplikacja przesyła twoje dane wysyłane do przeglądarki jak i odczytuje poprzez sieć serwerów proxy, które właściwie uniemożliwiają namierzenie skąd naprawdę odwiedzasz daną stronę. Z pewnością nie uczynią tego właściciele serwisów internetowych.

Należy jednak pamiętać, że poszczególne routery posiadają własną Pamięć i pomiomo wykorzystywania takich środków ukrywania się, odpowiednie służby są w stanie dojść skąd dane IP w danym momencie, u danego operatora nadawało – np. wpis o znamionach przestępstwa. Nie można więc czuć się bezkarnie nawet z wykorzystywanymi aplikacjami ukrywającymi adres IP i lokalizację.

Temat prywatności w sieci jest nie tylko bardzo delikatny, ale i pojemny. Śledzenie innych użytkowników nie jest łatwe i wymaga wielu umiejętności, jednakże nie można powiedzieć, że jest niemożliwe. Hakerzy czyhają na każdym kroku, dlatego podstawowa wiedza na temat bezpieczeństwa oraz adresu IT jest niezbędna.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ