Bezpieczeństwo w sieci

Prywatność w sieci a adres IP

Bezpieczeństwo w sieci

W Internecie nie istnieją takie pojęcia, jak anonimowość czy prywatność. Wszystkie nasze działania podejmowane w sieci mogą być śledzone – rejestrowane i poddawane analizie. Pomimo tego możemy podjąć kroki, które pozwolą nam uchronić się przed inwigilacją i zminimalizować jej poziom.

Czym jest adres IP?

Skrót ten pochodzi od terminu “Internet Protocol” – “protokół internetowy” i oznacza niepowtarzalny ciąg liczb, jaki został przypisany do używanych przez nas urządzeń, np. laptopa, telefonu czy drukarki, w momencie, kiedy urządzenie to łączy się z Internetem. Adres IP pokazuje, czy jesteśmy w trybie online czy offine. Nasze adresy IP przechowują dostawcy Internetu, aż do chwili rozłączenia. Oznacza to, że w momencie ponownego przyłączenia możemy otrzymać nowy adres IP. Wszystko jednak zależy od dostawcy – niektórzy z nich wyznaczają ten sam adres po raz kolejny na przestrzeni kilku miesięcy czy lat, przez co identyfikacja w sieci staje się niezwykle prosta.

Tożsamość w sieci zostaje zaznaczona właśnie przez przyporządkowany adres IP. Co ważne, adres IP odnosi się także do czasu, kiedy przestaniemy korzystać z sesji internetowej. Jakie dane osobowe można wyczytać z adresu IP? Wszelkie dane podane w formularzach stron internetowych – dane takie mogą zostać przypisane konkretnemu adresowi IP. W przypadku zmiennego adresu IP nie powinno być problemu. W przypadku gdy dostawca Internetowy udostępnia ten sam adres IP przez dłuższy czas, istnieje możliwość wykorzystania danych podawanych w formularzach do różnych bezprawnych celów. Dodatkowo za sprawą geolokalizacji IP można ustalić lokalizację przeglądarki, z której korzystamy i określić w przybliżeniu jej pozycję na mapie.

Jak zachować prywatność w sieci?

Każdy z nas chociaż raz dodał komentarz lub opinię na ulubionym forum czy stronie internetowej. Kultura wypowiedzi wymaga od nas określonego zachowania i przestrzegania zasad i norm. W przypadku dodawania anonimowych komentarzy konieczna jest świadomość, że tak naprawdę o anonimowości nie ma mowy. Pomimo tego, że nie jesteśmy proszeni o podanie imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania, zostawiamy po sobie ślad w postaci adresu IP. Jeżeli chcemy podzielić się swoją opinią, nie obrażając przy tym nikogo, lecz zachowując prywatność jedną z możliwości jest Virtual Private Network. VPN zapewnia prywatność dzięki szyfrowaniu połączenia oraz tworzeniu swojego rodzaju wirtualnego “tunelu” w sieci. Dzięki temu węzły w sieci stają się przezroczyste dla przesyłanych pakietów, a poprzez zastosowanie szyfrowania rozwiązanie jest bezpieczne.

Użytkownicy, którzy chcą zgłębić możliwości zachowania prywatności w sieci mogą zapoznać się także z serwerami proxy, które oferują ukrycie adresu IP. Najbardziej popularnym programem wykorzystującym serwery proxy do ukrywania swojej lokalizacji / tożsamości jest TOR. Aplikacja przesyła twoje dane wysyłane do przeglądarki jak i odczytuje poprzez sieć serwerów proxy, które właściwie uniemożliwiają namierzenie skąd naprawdę odwiedzasz daną stronę. Z pewnością nie uczynią tego właściciele serwisów internetowych.

Należy jednak pamiętać, że poszczególne routery posiadają własną Pamięć i pomiomo wykorzystywania takich środków ukrywania się, odpowiednie służby są w stanie dojść skąd dane IP w danym momencie, u danego operatora nadawało – np. wpis o znamionach przestępstwa. Nie można więc czuć się bezkarnie nawet z wykorzystywanymi aplikacjami ukrywającymi adres IP i lokalizację.

Temat prywatności w sieci jest nie tylko bardzo delikatny, ale i pojemny. Śledzenie innych użytkowników nie jest łatwe i wymaga wielu umiejętności, jednakże nie można powiedzieć, że jest niemożliwe. Hakerzy czyhają na każdym kroku, dlatego podstawowa wiedza na temat bezpieczeństwa oraz adresu IT jest niezbędna.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ